Cikksorozatunkban röviden és közérthetően igyekszünk megosztani az érdeklődőkkel az ötvös szakma alapjait, hiszen a munkafolyamatok sokrétűségén keresztül derül fény a szakma igazi szépségére.
Az előző cikkből megismerhettük az öntés alapjait.
Az öntés után az alapanyagelőkészítés következő lépése: a hengerlés
A hengerlés technikáját Európában már a reneszánsz korban ismerték, de igazán csak a 19. századra terjedt el a használata. Korábban kézi erővel kalapács és üllő segítségével egyenletesen nyújtották az anyagot
Az ötvös henger lényegében az anyag keresztmetszetének csökkentésére, nyújtására való.
A többnyire öntött acél hengertest rögzíti a két kéreg-edzett acél palástot, melyek távolsága az ötvös henger tetején lévő „T” karral állítható. A két henger egyenletes mozgását legtöbbször fogaskerékpár segíti. Gyakran komolyabb fogaskerék áttétek támogatják az ötvös munkáját, ugyanis a színes és nemesfémek kézi erővel történő áthajtása a henger-pofák között meglehetősen erős fizikai igénybevételt jelenthet a hengerelt anyag szélességének függvényében.
Ötvös henger
Az ötvösök leginkább a huzal és lemezhengert használják, de léteznek különböző profilhengerek, például gyűrűsín kialakításához, vagy gyöngydrót előkészítéséhez.
Hengeres prést használtak érmék előállítására már a 17.-18. században is.
Ezeket a gépeket leginkább vízerővel hajtották.
Manapság már elterjedtek az elektromos meghajtású gépi hengerek is. Ám kifinomultságukban, szépségükben nem érhetnek 19. századi társaik nyomába.
Kiváncsi vagyok mi történik ezután? Kövesd a blogot, mert folyamatosan új érdekességekkel jelentkezünk.
Támogatnád az Ötvös Mesterségtörténeti Gyűjteményt?
Az Ötvös Mesterségtörténeti Gyűjtemény támogatókat keres, hogy ezt a páratlan tárgyegyüttest minden érdeklődő élőben is meg tudja csodálni.
Mindazon támogatóink adományaira számítunk, akik nem csak felismerték a tervezett létesítmény jelentőségét és fontosságát, de kedvüket lelni is szeretnék az általa nyújtandó tartalmas, sokszínű élményben
A legszerényebb összegű felajánlást is szeretettel fogadjuk, mert sok kicsi, sokra megy.
A befolyó összegeket a NEKSZOE (Nemesfémművesek és Kapcsolódó Szakmák Országos Egyesülete) kezeli.
Felajánlott támogatói összeget banki utalással tudod eljuttatni hozzánk
Nemesfémművesek és Kapcsolódó Szakmák Országos Egyesülete
Bankszámlaszám: OTP Bank 11709095-21454679
Közlemény: ADOMÁNY
Ezúton is köszönjük, hogy hozzájárulásoddal egy olyan nemes ügyet szolgálsz, melynek hírére a határainkon túl is felfigyelnek.