Az Ötvös Mesterségtörténeti Gyűjtemény célja többrétegű. Az egyenként is fontos rétegek egymásra rakódnak és együtt építik fel a gyűjtemény egyedülálló és hiánypótló lényegét.
A ma már alig fellelhető, meglehetősen ritka ipartörténeti,- számos esetben pedig helytörténeti jelentőséggel bíró eszközök és dokumentumok gondozása, feldolgozása, kutatása, őrzése a továbbiakban a mi közös feladatunk és felelősségünk lesz.
A dokumentum- és eszköztár arra hivatott, hogy a kiállított tárgyakon keresztül bemutassa az ötvös mesterség múltjának és jelenének sokszínűségét és egyedülállóságát azok számára is, akik eddig nem ismerhették meg egy különleges szakma titkait, rejtélyeit.
Legalább ugyanilyen jelentős a szerepe van a szakma oktatásában is. Diákjaink számára nem csupán a csodás eszközök látványa, a régi szerszámok megismerése és szeretete, hanem a rendszeresen szervezésre kerülő kulturális- és szakmai rendezvények, előadások, időszaki kiállítások is erősíthetik a mesterség iránt való elköteleződésüket.
Az intézmény másik igen lényeges célja, hogy klubjában találkozhassanak a különböző ötvös nemzedékek tagjai és eme közösségi események révén, szakmai tapasztalatokat oszthatnak meg egymás között, a baráti és kollegiális viszony ápolása mellett.
Az írás elején említett rétegek úgy épülnek egymásra, amilyen módon egy szép régi, sokat használt ezüstműves kalapácsot elemez az értő szemlélő. Rendeltetését szolgáló formája, finom megmunkálása készítőjének szakmaszeretetéről mesél. A használatából eredő kopások és apró sérülései pedig aktív életéről árulkodnak. Ily módon enged betekintést mindenki számára egy gazdag múltra visszatekintő mesterség csodálatos világába az Ötvös Mesterségtörténeti Gyűjtemény.
Ne maradj le a következő cikkről sem! Hamarosan újra jelentkezünk