Elterjedt nézet, hogy az eltöltött idő miatt munkahelyünket második otthonunknak tekintjük.
Kiváltképp érvényes ez az ötvös szakmára, hiszen egy rendkívül szerethető és izgalmas mesterségről van szó.
A brett az ötvös munkaasztala. Az aránylag magas asztal félköríves kivágása igazán jellegzetes. Ez a forma biztosítja, hogy jól hozzáférjünk a munkadarabhoz. Az asztal megfelelő magassága azért szükséges, hogy ne görnyedjünk fölötte, ne alakuljon ki rossz tartás.
A brett lapja legtöbbször valamilyen keményfából készül, hogy megfelelőképp tartós legyen. Legtöbb esetben fiókos tartószerkezet, illetve lábak biztosítják a szükséges stabilitást, hiszen egy ingó-mozgó asztalon nem lehet precíz munkát végezni. A precíz munka java a fejnáglin (reszelőszög) történik. Ez a keményfából készült nyúlvány szolgál alátámasztásként reszelés, és sokszor apróbb fűrészelések során is. Természetesen a lehulló nemesfémforgács nem veszhet kárba. Az asztal lapja alatt rögzített felben (lazán rögzített bőr) gyűlik össze a fejnáglin végzett munka közben lehulló nemesfém forgács. A felből a reszeléket a ramsalni (reszeléklapát) segítségével gyűjtjük össze.
Ötvös műhely - Fotó: Kósa Zoltán
Léteznek egybeülős munkaasztalok, de nem megy ritkaság számba a nagyobb termelésben használt több beülős brett sem.
A brett asztal nélkülözhetetlen munkaeszköz, és rengeteg egyéb szerszám is helyet kap rajta. Ezek fajtái illetve arányai rendkívül változatosak az ötvösmester profiljának megfelelően.
Íme, a leggyakrabban előforduló eszközök a brettről és közvetlen környékéről:
Reszelők (nagy reszelők, tűreszelők, riflik, zsanérreszelők), lombfűrész, mérő- és rajz-eszközök (karcűk, karckörző, subler /tolómérő), lupe, ostoros motor, marók, fogók: lapos, spicc, kúpos, sín, párhuzam, csípő…, forrasztópisztoly, smirglifa, lemezolló, tüzicsipesz, harmadik kéz, forrasztótű, kis üllő, stekli, vésőszerszámok…
Manapság a munka megvilágításához elektromos árammal működő világítótesteket használunk. Ám gondolhatjuk, hogy a pl. a XIX. század ötvösműhelyében nem volt elérhető ez a rendkívül kényelmes megoldás. Elődeink egy a brettre állított kerek üvegtartály segítségével fókuszálták a műhely kis ablakán beszűrődő fényt a munkaterületre.
Brett asztal - Fotó: Kósa Zoltán
Engedje meg a kedves olvasó, hogy egy romantikabeli hangulatú körmondattal fessem le az érzéseim:
A régi műhelyvilág romantikája, a külvilág beszűrődő fényével, mely ezeket a rendkívül változatos eszközöket kontrasztos megvilágításban tárja a szemünk elé, olyan látvány, mely nem csak a látogatót képes ámulatba ejteni, hanem az elhivatott szakmaszerető mestert is arra sarkallja egyes munkanapokon, hogy műhelye sarkában állva hosszú percekig gyönyörködjön egyedülállóan szeretnivaló eszközeiben.
Következő cikkünkben a cizellálás rejtelmeibe nyújtunk kis betekintést.
Az Ötvös Mesterségtörténeti Gyűjtemény támogatókat keres, hogy ezt a páratlan tárgyegyüttest minden érdeklődő élőben is meg tudja csodálni.
Mindazon támogatóink adományaira számítunk, akik nem csak felismerték a tervezett létesítmény jelentőségét és fontosságát, de kedvüket lelni is szeretnék az általa nyújtandó tartalmas, sokszínű élményben
A legszerényebb összegű felajánlást is szeretettel fogadjuk, mert sok kicsi, sokra megy.
A befolyó összegeket a NEKSZOE (Nemesfémművesek és Kapcsolódó Szakmák Országos Egyesülete) kezeli.
Felajánlott támogatói összeget banki utalással tudod eljuttatni hozzánk
Nemesfémművesek és Kapcsolódó Szakmák Országos Egyesülete
Bankszámlaszám: OTP Bank 11709095-21454679
Közlemény: ADOMÁNY
Ezúton is köszönjük, hogy hozzájárulásoddal egy olyan nemes ügyet szolgálsz, melynek hírére a határainkon túl is felfigyelnek.